Choď na obsah Choď na menu
 

ŠKÔLKARI OCHUTNALI ÚRODU VEČANOV

Cherry paradajky, rôzne druhy hrozna, obrovská tekvica, med, mak či figy. To je len časť dobrôt, ktoré vypestovali večianski záhradkári a ochutnať ich prišli tie najúprimnejšie stvorenia – deti.

V piatok 8.9.2017 to v Spoločenskom dome vo Veči žilo. Sála bola plná krásne naaranžovaného ovocia a zeleniny. Miestnosť, kde sa konala výstava ovocia a zeleniny oživili aj deti z Materskej školy Hollého vo Veči, ktoré nahlas nazývali jednotlivé druhy ovocia a zeleniny. Figu však jednoznačne nespoznali, preto im pani učiteľka vysvetlila, že tento druh ovocia kupujú ich rodičia najmä v sušenej podobe. Pre mlsné jazýčky detičiek prichystali organizátori aj koštovku hrozna, jabĺčka či cherry paradajok. Niektorým tak chutilo, že si dokonca vypýtali ovocie aj na cestu. Výstavu si prišli pozrieť aj deti zo Základnej a materskej školy Bernolákovej vo Veči.

Pýchou výstavy je určite aj večianska marhuľovica a slivovica. Ich degustácia však zostáva na tých starších, v sobotu večer. Ako nám prezradil predseda večianskych záhradkárov Michal Vechter, záhradkárov je 85. „Obilninám sa tento rok nedarilo, ale kukurice bolo dosť. Hrozno bude asi pekné pre tých, ktorých nechytil ľadovec. No a tie drobnosti asi podľa toho, kto ako polieval a ako sa staral,“ dodal s úsmevom pán Vechter. Teší ho fakt, že do radov záhradkárov pribúda aj mladá generácia. Matej Takáč je vnukom zakladajúceho člena večianskeho zväzu. 27-ročný mladík sa pri dedovi toho naučil dosť a dnes sa venuje včelárstvu a poľnohospodárstvu. Chová 8 rodín včiel, z jedného úľa vraj získa 3,30 kg medu ročne. Detičkám poukazoval úľ a med.  

Zdroj: Mesto Šaľa