Choď na obsah Choď na menu
 

Realizácia elektrického pohonu zvonov a osadenie hodín na kostolnej veži.

29. 4. 2020

 

vecania.jpgerb-farnosti.jpg

 

Obsah:

1. Popis projektu

2. Produkty

3. Popis zvonov

4. Priebeh prác

1. Popis projektu        

Realizácia elektrického pohonu zvonov a osadenie hodín na kostolnej veži.

Objednávateľ: Občianske združenie VEČANIA v spolupráci s Rímskokatolíckou cirkvou, farnosť Veča

Realizáciu schválila: Rímskokatolícka cirkev, Trnavská arcidiecéza, Ulica Jána Hollého 10 917 01 Trnava

Zhotoviteľ: Elektročas ® s.r.o.,   Hlavná 48, 900 27  Bernolákovo IČO: 35841397   IČ DPH: SK2020202734

    Popis projektu:        Naši dedovia zvonili ručne ťahaním lana. V dnešnej dobe zastúpi namáhavé ručné zvonenie elektrický pohon. Jeho citlivé nastavenie umožňuje zvonom vyniknúť rovnako ako pri ručnom vyzváňaní. Systém je založený na tradičnom princípe rozkývania zvona pomocou elektromotora. Jadrom systému je regulátor pohybu zvonu, ktorý je ku zvonu veľmi šetrný. Pri jeho presnom nastavení, ktoré vychádza zo znalostí zvona a skúsenosti zvonára, dochádza k plynulému rozkolísaniu zvona bez otrasov zvonových stolíc a stavieb. Regulátor pohonu zvonov spína lineárny alebo rotačný motor. Pohyb zvona je snímaný bezkontaktným snímačom. Magnetický snímač pohybu sa upevňuje v osi výkyvu zvona.

Cenová ponuka:         El. magnetické rozhúpavanie zvonov

1ks KIT lineárny motor LM150N (Lineárny motor 150N, riadiaca jednotka, kotva, pohybový snímač)
1ks KIT lineárny motor LM200N (Lineárny motor 200N, riadiaca jednotka, kotva, pohybový snímač)
Inštalácia zariadení, inštalačný materiál, dopravné náklady

Rádiové diaľkové ovládanie (zapnutie/vypnutie) (433 Mhz, dosah 800-1000m)
Programovateľné hodiny CLOCHTON DCF
Vežové hodiny

3ks kostolné ciferníky o priemere 80cm. Model K80.A.C12.R8.LED podsvietenie

Odbíjanie času

1 ks elektromagnetické kladivko na 220V, montáž

Inštalácia zariadení, inštalačný materiál, dopravné náklady

Celková cena:                 6 020,00 EUR S DPH

Financovanie:             rodina Vicenová, na pamiatku zosnulého syna a brata Miroslava Vicenu, farníci a ďalší Bohu známi veriaci.

Termín realizácie:           04/2021

2. Popis produktov


LINEÁRNE MOTORY:

Lineárne motory sú motory, ktoré menia elektrickú energiu na priamočiary pohyb. Sú vyrábané v 9 veľkostiach a v rozdielnych ťažných silách pri napájacom napätí 230 V - 400 V. Motory sú prispôsobené pre prácu v najťažších poveternostných podmienkach. Majú krytie IP 56 a zabudovanú tepelnú poistku proti prehriatiu. Lineárne motory sa vyrábajú sériovo s veľkým dôrazom na kvalitu. Každý jednotlivý motor je samostatne vyskúšaný a protokol o  vyskúšaný je zálohovaný. Na nami dodávané motory poskytujeme " doživotnú " záruku na skryté výrobné vady.
Kotva lineárneho motoru je protipól k statoru lineárneho motoru a pracuje ako jeho rotor. Je na pevno spojená so závesom / osou / zvonu. Vyrába sa v niekoľkých veľkostiach, s prídavnými C profilmi, alebo pre veľké hmotnosti zvonu v tvare polmesiaca.


RIADIACA ELEKTRONIKA LIN. MOTOROV:
Tieto špičkové riadiace hodiny sú štandardne osadené dvoma vstupmi, ktoré dokážu ovládať vyzváňanie zvonu v hlasitom 
(normálnom) a miernom (tichom) režime. Mierne (tiché) vyzváňanie vyhovuje svojím zvukom i prísnym hygienickým normám, hlavne v mestskej zástavbe. Oba tieto režimy môžu byť v priebehu dňa striedané tak, aby vyhoveli ako hygienickým normám tak aj veriacim. Riadiaca jednotka VEGA je plne inteligentná, procesorom riadená elektronika. Program vydáva príkazy k ovládaniu lineárneho motoru. VEGA je vybavená kontrolou vstupných napätí, kontrolou stavu tepelných ochrany a pamäťovým záznamom poruchových stavov. Senzor je určený na snímanie pohybu zvonu. Vyhodnotenie polohy zvonu zariadi elektronika VEGA.

Programovacou klávesnicou  IB-KEY sa do riadiacej elektroniky VEGA nastavia údaje pre rozhúpanie zvonu. Klávesnica slúži tiež ako záloha dát o rozhúpani až 1000 zvonov. Klávesnicu môžeme tiež pripojiť k PC a tieto údaje ďalej spracovať. 

 

Elektronické hodiny TONY - 01 sú určené pre použitie v kostoloch, ale tiež všade tam, kde je potrebný zdroj polarizovaných impulzov pre systémy jednotného času (školy, priemyselné priestory, športové areály, verejné priestory). Ich najväčšou  prednosťou je jednoduchosť v konštrukcii i v nastavovaní.
 Hodiny v základnej verzii nemajú samostatný displej a pre nastavenie údajov sa používa prenosný univerzálny terminál. Na želanie je možné dodať s displejom a ovládaním. Hodiny TONY – 01 sú uspôsobené pre inštaláciu v montážnych krabiciach vo veži s krytím IP-65, tak pre montáž na inštalačnú lištu DIN . Hodiny majú až osem spínacích prvkov, šesť z nich sú univerzálne konfigurovateľné. Dve napevno nastavené relé slúži k riadeniu hodín. Je možné ich využiť  k posunu hodín na 230 V striedavých aj pre 24 V jednosmerných (s externým zdrojom napájania). Päť výstupov z RELÉ 1 až RELÉ 5 sú využité ako spínacie kontakty klasických relé použiteľných pre vyzváňanie  zvonu, alebo napr. zapínanie topenia.  Pre synchronizáciu času hodín slúži prijímač časových signálu DCF - 77.

 

ŤAŽNÉ STROJČEKY:
Prevod 1/12 je samozrejmou súčasťou každého číselníku a preto je nutné dodržať všetky pravidla pre ich presnú výrobu. Prevodový segment (súkolie) je osadený v oceľových doskách s ložiskom pri minimálnych vôľach, čím je zaručená presnosť prevodu pre hodinový a minútový údaj na číselníku. Prevodovka má jednoduché uchytení na číselník . Pre dosiahnutie čo najmenšieho trenia medzi hodinovou a minútovou osou je minútová osa v ložisku. Samozrejmosťou je bezchybná povrchová úprava celé prevodovky.  Prevodovky môžu pracovať tiež v autonómnom prevedení po spojení s motorom 230V alebo 24 V a samostatným riadením svojho motora vlastnou elektronikou napr.  pre 1 kus samostatného číselníku u fasádnych hodín. 
Sú vhodné pre veže s číselníkmi na štyri strany až do priemeru číselníku 4 metrov. V masívnom obale je umiestnení prevod s rozvodom na jednotlivé strany. Prevody sú osadené v ložiskách , aby sily potrebné pre otáčanie prevodovkou boli čo najmenšie. Výstupné osy s otočnými kĺbmi umožňuje prenesenie točivej sily centrálnej prevodovky na prevody 1/12 na číselníkoch. Prevodovka má vlastné vyhodnocovanie polohy polohy ručičiek na číselníkoch pre potrebu nastavenia času. Všetky otočné segmenty sú pod krytom, aby sa zabránilo znečisťovanie prachom, vodou a holubím trusom. Komponenty pod krytom sa nemusia mazať žiadnymi olejmi. Centrálna prevodovka môže pracovať  ako v režime autonómnom s vlastnou elektronikou, tak v súčinnosti s hlavnými riadiacimi..hodinami..rady..TONY.

RUČIČKY:
Nosná konštrukcia ručičiek je oceľová s puzdrom, na ich uchytenie a otvory pre inbusový vrut v uhle 90°. 
Krycí alumíniový plech o sile 1,5 mm je vyrezávaný plazmou, podľa výberu zákazníka a je prinitovaný k nosnej konštrukcii. Technologický postup farbenia je podobný ako na číselníkoch. 
Ručičky sú vyvážené, aby pri ich otáčaní bolo spotrebované čo najmenej energie.

KĹBY A SPOJKY:
Tieto diely sa používajú pre spojenie pohyblivých tyčových rozvodov s prevodovkami 1/12 a vežovým strojom. Pohyblivosť kĺbov do strán je 40°. Kĺby sú dostatočne robustné a preto nehrozí ich mechanické poškodenie pri točivom pohybe. Doporučený priemer tyčoviny je 12 mm. Dĺžka kĺbu je vo vodorovnom smere 110 mm. Otvory so závitom M 6 v 90 ° uhlu s inbusovým vrutom zaručujú minimálnu vôľu v prepojení. Ich povrchová úprava garantuje dlhoročnú funkčnosť a vzhľad. Sú to potrebné konštrukčné diele pri montáži.. každého..vežového..zariadenia.

 

ODBÍJANIE ČASU:
Pre akustickú signalizáciu času, ako doplnok postavenia ručičiek na číselníku, máme vyvinuté odbíjania na gongy, aj na zvony. Kladiva sú elektromagnetická na 220 V, podľa hmotnosti gongov alebo zvonov.  Kladiva môžu byť ovládané buď svojou samostatnou elektronikou, alebo z hlavných hodín TONY - 01/DCF. Nakoľko sú kladivové komponenty pre vonkajšie použitie, tepelné pozinkovanie..je..nutné.

 

CIFERNÍKY:
Pre naše hodinové číselníky používame oceľ, meď, cín, hliník, nerez oceľ alebo plast. Ručičky sú obvykle ponúkané v páre s medeného alebo nerezového plechu s výstuhami. Odolnosť voči Slnku a počasí je samozrejmosťou. Ponúkame výrobu ciferníkov až do priemeru 5 metrov.

Ďakujeme za Vašu finančnú podporu projektu.

rodine Vicenová, na pamiatku zosnulého syna a brata Miroslava Vicenu, farníci a ďalší Bohu známi veriaci.

Zodpovedný za realizáciu projektu: 

Predseda združenia, štatutár: Marek Molnár
Názov občianskeho združenia: VEČANIA
Sídlo: Dózsova 5, 927 05 Šaľa-Veča
IČO: 42202205
DIČ: 2023069378
Organizačno-právna forma: 701 Združenie

3. Popis zvonov

rok-1865.jpgrok-1923.jpgrok-1970.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Popis zvonu 1970:

AD LAUDEM PATRIS OMNIPOTENTIS ET IN HONOREM NAGYBOLDOGASSZONY HAEC CAMPANA FUSA EST A DNI 1970 SUMTIBUS FIDELIUM TEMPORE ADMINISTRATIONIS DR. DAMASI FEHÉR O.S.B. DOTIBUS EMINENT ARPOTESRÁCZ POSONIO ET FRANCISCUS VICZENA *FUDIT LAETITIA DYTRYCH

 

Preklad:

Na chválu Otca Všemohúceho a na slávu Nanebovzatej. Zvon bol odliaty veriacim v roku 1970 a darovaný správcom spolku Rádu Svätého Benedikta dôstojným pánom Dr. Damasi Fehérom, Rácz Pozsony a František Viczena   *vyrobil/odlial s radosťou (láskou) Dytrych.

 

4. Priebeh prác

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           

elektro-instalacia.jpg

 

                            1 etapa: Elektroinštalácia

Dňa 7. apríla 2021 započali počiatočné práce na zvonoch. Priprava elektroinštalácie na pohon zvonov, odbijanie času a hodín. Inštaláciu realizoval: Igor Papp, Jozef Visokai ml.

 

 

received_1712146352506540.jpeg2 etapa: Oprava podlahy vo zvonici

Dňa 15.apríla 2021 započali práce na výmene podlahy. Podlahy patria k najviac namáhaným konštrukciám budov, ich životnosť je obmedzená a po určitých obdobiach ich treba opraviť, prípadne úplne vymeniť. Výmenu realizoval Ing. Vladimír Vicena.
 
3 etapa:
img_20210517_103054.jpg Inštalácia lineárne motory na zvony, odbíjanie času.
Dňa 17. mája 2021 započali práce od firmy Elektročas, s.r.o. Bernolákovo. Motory sú prispôsobené pre prácu v najťažších poveternostných podmienkach. Riadiace hodiny sú štandardne osadené dvoma vstupmi, ktoré dokážu ovládať vyzváňanie zvonu v hlasitom (normálnom) a miernom (tichom) režime. Mierne (tiché) vyzváňanie vyhovuje svojím zvukom i prísnym hygienickým normám, hlavne v mestskej zástavbe.  Odbíjanie času, ktorý funguje na princípe hodín, ktoré odbíjajú čas.
 
4 etapa: img_20210603_100105.jpgOsadenie kostolných hodín.
Dňa 03.06.2021 započali práce od firmy Elektročas, s.r.o. Bernolákovo. Pracovnú plošinu pre osadenie ciferníkov poskytla firma. ---------
 
5. etapa: Ukončenie prác
Dňa 03.06.2021 boli ukončené práce a dielo bolo odovzdané.