Choď na obsah Choď na menu
 

MŠ Bernolákova

Materská škola na Bernolákovej ulici vo Veči čaká od 2. septembra na svoje prvé ratolesti. Tri triedy, ktoré vznikli v budove základnej školy, sú už naplnené. Jedna z tried je špeciálna, navštevovať ju bude šesť detí s autizmom. V dvoch bežných triedach s kapacitou 40 detí budú aj dve integrované. 


Rekonštrukčné práce prebiehali v budove a v areáli materskej školy počas celého leta. Riaditeľka základnej školy, Janka Tóthová, vo svojom príhovore, počas slávnostného otvorenia, ďakovala vedeniu mesta Šaľa, poslancom, sponzorom a všetkým, ktorí priložili ruku k dielu, za pomoc k vzniku tohto zariadenia. „Robme všetko ako najlepšie vieme – to je mottom našej školy a vďaka ľuďom s dobrým srdcom sa nám podarilo náš projekt zrealizovať. Vážime si ich pomoc, patrí im za to veľká vďaka,“ povedala riaditeľka základnej školy, Janka Tóthová. Zdôraznila, že škola je rodinného typu a verí, že materská škola sa stane súčasťou ich veľkej rodiny. Slova sa následne ujal primátor mesta, Jozef Belický, ktorý netajil radosť a nadšenie z otvorenia novej škôlky. „Táto škôlka začala svoju históriu niekedy pred rokmi, kedy sa uvažovalo, ako naložiť s budovou, kde systematicky ubúdalo školopovinných detí. Ako ju zachrániť, oživiť, aj udržať? Jedným z riešení bolo vytvoriť predškolské zariadenie. Našlo sa niekoľko nadšencov v zastupiteľstve, v škole, v meste, ktorí na tom začali intenzívne pracovať. Myslím, že sa to podarilo úplne excelentne. Je to aj vďaka tým, ktorí vo svojom voľnom čase dokázali myslieť na to, čo tu ešte zlepšiť. Investovali sem ohromné množstvo energie, pri ktorej sa tie peniaze, ktoré do toho boli dané, zdajú ako nič. Za tým všetkým sú ľudia,“ povedal primátor mesta, Jozef Belický. V závere príhovoru primátor zaželal všetkým učiteľom, rodičom a deťom veľa radosti a úspechov. 
Riaditeľka základnej školy a riaditeľka materskej školy, Katarína Zimmermann spolu s primátorom mesta slávnostne prestrihli pásku. Nasledovala prehliadka priestorov, počas ktorej si tí najmenší návštevníci vyskúšali aj nové hračky a pomôcky.

Súčasťou materskej školy je aj vynovený dvor. Okrem šmýkačiek, pieskoviska, lavičiek či fontánky vzniklo v areáli ešte niečo. Ako sám tvorca povedal, „Tie stromy už odumierajú, ale ešte chvíľku budú robiť radosť niekomu. Človek sa pokúša odbaliť, vybaliť to, čo príroda stvorí.“ Takto opisuje svoju tvorbu rezbár, František Celeng. Stromom, ktoré boli odsúdené na výrez, vdýchol nový život. Vďaka jeho obetavosti tak pribudne na dvore niekoľko prírodných výtvorov. Prvý znázorňuje Johna Lennona. Dielo už dokončil, pracoval na ňom celkovo 10 hodín. „Je úžasný, robí to pre radosť, z dobrej duše. Veľká vďaka. Ja by som bola veľmi rada, keby raz niečo takéto robil a my by sme okolo neho sedeli. Možno sa u niektorého z tých detí niečo aj prebudí,“ neskrývala radosť riaditeľka základnej školy, Janka Tóthová. V areáli je ďalších 6-7 „adeptov“, pán Celeng už má predstavu, čo z niektorých vytvorí. „Z jedného nízkeho stromu bude trpaslík. Sú tu aj tri stromy vedľa seba, z toho budú ceruzky. Sú pri bráne, bude to ako symbol školy,“ prezradil nám rezbár. Poznať ho môžete aj z celoslovenskej súťaže Region Art a svoju prácu predviedol aj v Dome ľudového bývanie počas Jarmoku tradičných remesiel. 

Materská škola na ulici Bernolákovej v Šali-Veči je jedinečná tým, že poskytne starostlivosť aj šiestim deťom s autizmom. Šaľa sa tak stala jedinou samosprávou na Slovensku, ktorá zriadila a financuje triedu pre autistické deti.

zdroj:  Mesto Šaľa