Choď na obsah Choď na menu
 

Fázy postupného uvoľňovanie

20. 4. 2020

Premiér s tímom odborníkov predstavili fázy a podmienky postupného uvoľňovania opatrení

20. 04. 2020

Plán otvárania prevádzok "Niečo za niečo" predstavil premiér Igor Matovič na tlačovej konferencii v pondelok 20. apríla 2020 za účasti tímu odborníkov. Plán má štyri fázy.

 

Prvá fáza spustenia prevádzok štartuje v stredu  22. apríla. Otvoria sa v nej obchody a služby do 300 m2, prevádzky verejného stravovania cez predajné okienko, vonkajšie športoviská bez sociálnych zariadení, ubytovacie prevádzky na dlhodobé ubytovanie, vonkajšie trhoviská či predajne automobilov a autobazáry.  
 
Ďalšie fázy otvárania prevádzok by mali podľa premiéra v ideálnom prípade nasledovať v intervaloch dvoch týždňov. Začiatok prvej fázy bol stanovený na 22. apríla, ostatné pevný termín nemajú. Vývoj nakazených novým koronavírusom sa bude pravidelne vyhodnocovať stanoveným indikátorom a dôjde buď k prechodu na novú fázu, ponechaniu tej doterajšej alebo návratu k predchádzajúcemu stavu.

1. fáza: Obchody a služby do 300 metrov štvorcových, verejné stravovanie cez predajné okienko, verejné športoviská: bezkontaktný šport, bez šatní, bez obecenstva, bez WC, ubytovanie: dlhodobé, bez stravovania, vonkajšie trhoviská, predaj áut a vozidiel vrátane autobazárov 2. fáza, ubytovanie: krátkodobé, bez spoločného stravovania, jedlo na izbu, s WC a kúpeľňou, bez iných služieb, kaderníctva, pedikúry a manikúry – podľa podmienok, vonkajšie turistické atrakcie, taxislužba – podľa podmienok. detské kluby do 10 rokov – podľa podmienok, bohoslužby a svadby 3. fáza, obchody do 1000 metrov štvorcových, služby do 1000 metrov štvorcových, verejné stravovanie – vonkajšie terasy, masáže, športové rekondičné rehabilitácie – len suché procedúry, múzeá, galérie, knižnice a výstavné siene – podľa podmienok4. fáza, kiná, divadlá, kúpaliská, hromadné podujatia, obchodné centrá, školy, škôlky, vnútorné športoviská, športové podujatia, ubytovanie

Podľa riaditeľa Inštitútu zdravotnej politiky Martina Smatanu stanoveným indikátorom bude sedemdňový kĺzavý medián denného prírastku pacientov s ochorením COVID-19. "To znamená, že sa pozeráme na denné prírastky, robíme z toho medián, každý deň to posúvame v čase. Tento indikátor budeme očisťovať o pacientov, ktorí sú importovaní v nejakej karanténe a nejaké iné špecifiká. A preto tie výsledky budú pravidelne, pravdepodobne na dennej báze verifikované s odbornou skupinou, aby sme mali presné informácie o tom, aké sú reálne počty pacientov, ktorí sa nemôžu v našom systéme šíriť," oznámil Martin Smatana.

Podľa predsedu vlády, ak hodnota indikátora bude menšia ako 100, budú sa prevádzky otvárať podľa zverejneného harmonogramu. "V prípade, ak rozpätie indikátora bude v intervale od 100 do 150, zachová sa otvorenie prevádzok z predchádzajúceho obdobia a nové prevádzky sa neotvoria. Ak zvýšenie indikátora bude nad 150, tak sa zatvoria prevádzky, ktoré boli otvorené v predchádzajúcej fáze," spresnil premiér.

Plán ešte prerokuje ústredný krízový štáb, ak návrh schvália, hlavný hygienik Ján Mikas vydá opatrenie.

Premiér bližšie informoval o niektorých návrhoch. Vláda má napríklad pripraviť systém stravných lístkov pre dôchodcov, ktorým jedlo budú donášať domov taxikári z jedálenských prevádzok.  Dôchodcovia budú mať v obchodoch vyhradený predajný čas od 9. do 11. hodiny, s výnimkou soboty. V ďalších predajných hodinách by do obchodov vôbec nemali vstupovať.  Taxikári po spustení taxislužieb budú musieť mať priestor vozidla upravený - hermeticky oddelenú časť vodiča a časť zákazníka. Spomenul aj návrh, s ktorými sa ráta pri bohoslužbách -  rovnako ako v obchodoch aj v chrámoch bude môcť byť jedna osoba na 25 m2 plochy.

Minister zdravotníctva Marek Krajči upozornil, že nemocnice sa nám zapĺňajú pacientmi s COVID 19, a to najmä dôchodcami z domovov sociálnych služieb. Vyzval na opatrnosť. Premiér ukončil tlačovú konferenciu s konštatovaním, že napriek všetkému je potrebné pripraviť sa na mnoho ďalších dní s povinnosťou nosiť rúška.