Choď na obsah Choď na menu
 

Krízový štáb SR stanovil opatrenia

6. 3. 2020

Zo dňa: 06. 03. 2020

Zdroj:  MINISTERSTVO VNÚTRA SLOVENSKEJ REPUBLIKY

Pribinova 2, 812 72 Bratislava

Od pondelka 9. marca 2020  budú zakázané všetky prílety a odlety do Talianska zo všetkých slovenských medzinárodných letísk. Rovnako zakázané budú aj návštevy pacientov vo všetkých slovenských nemocniciach. 

Súhrn opatrení krízového štábu (PDF, 285 kB)

Oznámil to premiér Peter Pellegrini po zasadnutí krízového štábu na ministerstve vnútra v piatok 6. marca. Štáb zasadol pre potvrdenú nákazu novým koronavírusom na Slovensku. Zároveň premiér odporúčal Konferencii biskupov Slovenska, aby zvážila obmedzenie bohoslužieb, na ktorých sa zúčastňuje väčšie množstvo ľudí.

Zakázané budú aj návštevy v domovoch sociálnych služieb, informovaní budú o tom podľa premiéra všetci zriaďovatelia. Zákaz návštev bude platiť vo všetkých väzniciach a v detských domovoch. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR vydá zákaz exkurzií a zájazdov škôl mimo územia Slovenska.
 Premiér odporúča Slovákom, aby zvážili účasť na športových a kultúrnych podujatiach či koncertoch. "Hoci máme len jeden prípad, ale čím skôr prijímeme adekvátne opatrenia a obmedzíme stretávanie ľudí na jednom mieste, tým lepšie," podotkol Peter Pellegrini. Vyzval tiež Slovákov, aby zvážili, či odcestujú cez víkend do lyžiarskych stredísk v Rakúsku a Taliansku.

 

Zároveň odporúča zvážiť akékoľvek zahraničné pracovné cesty do zahraničia, nielen do krajín, kde sa nový koronavírus už potvrdil. „Odporúčam necestovať do žiadnej krajiny a letecky už vôbec nie, " povedal premiér.

 Na slovenských letiskách budú naďalej preventívne merať ľuďom teplotu. Na hraniciach s Rakúskom bude od piatkového popoludnia a cez víkend informačná kampaň, pripomenula ministerka vnútra Denisa Saková.
 Na troch hraničných priechodoch smerujúcich z Rakúska na Slovensko, Berg, Kittsee a Jarovce, sa bude podľa ministerky spomaľovať doprava. Na hraničných priechodoch budú zastavovať autá a samaritáni a dobrovoľníci z Červeného kríža budú informovať posádku auta o tom, ako ďalej postupovať, ak sa u nich objavia známky nákazy koronavírusom. "Informačná kampaň začína od piatka od 16.00 h do polnoci. Potom v sobotu aj v nedeľu (7. a 8. 3.) do 6.00 h do polnoci," dodala Denisa  Saková.

Premiér Peter Pellegrini a ministerka vnútra Denisa Saková

Rezort vnútra oboznámi aj starostov a primátorov, aby informovali všetkých, ktorí organizujú nočný život cez víkendy, či obmedzia otváracie hodiny.

K zodpovednému správaniu vyzvala občanov aj prezidentka SR Zuzana Čaputová s tým, aby nepodliehali strachu a panike:  „Chápem, že mnohí z vás pociťujú obavy, tak ako ich pociťujú aj moji blízki. Priebežne sa informujem o aktuálnej situácii a apelujem na kompetentné orgány, aby urobili všetky potrebné opatrenia,"  uviedla. Prezidentka dodala, že pokojný, rozumný a zodpovedný prístup je to, čo teraz najviac potrebujeme.