Choď na obsah Choď na menu
 

Mestskej časti Veča čakajú dopravné obmedzenia: Práce na ceste 1/75 budú rozdelené do etáp

16. 4. 2021

„Ide o časť cesty 1/75 od sídliska Nivy po čerpaciu stanicu Shell vrátane kruhového objazdu pri Tescu. V celej dĺžke je navrhnuté frézovanie v hrúbke 120 mm,“ informoval Slovo Šaľanov Miroslav Políček, referent dopravy a technických činností na Mestskom úrade v Šali. Dodal, že práce, ktoré sa začnú v najbližších dňoch, realizuje Slovenská správa ciest, sú rozdelené na etapy. Práce potrvajú do 28. mája 2021 (do 20:00 hod.).

Vozovka sa vyfrézuje, položí sa nová asfaltová vrstva, stabilizujú a výškovo sa upravia poklopy a šachta. Konkrétne pôjde o časť pred mostom v Šali,“ informoval Slovo Šaľanov  Martin Guzi, hovorca Slovenskej správy ciest.

S prácami sa začne v najbližších dňoch

Práce mali podľa oficiálnych informácií začať dnes 15. apríla 2021. Hovorca SSC Martin Guzi nám na otázku, kedy sa začne s prácami odpovedal: „práce začnú v najbližších dňoch.“

Rekonštrukcia vyťaženej cesty, ktorá prechádza aj cez šaliansky most, bola schválená Okresným úradom v Nitre. Odbor cestnej dopravy a pozemných komunikácií udelil Slovenskej správe ciest povolenie na čiastočnú uzávierky cesty.

Mesto Šaľa informovalo, že ide o rekonštrukciu úseku a čiastočnú uzávierku cesty I/75 od 20,793 km do 21,422 km a úplnú uzávierku cesty I/75 v km 20,915. „Dôvodom čiastočnej a úplnej uzávierky je oprava cesty I/75 v Šali, a to konkrétne frézovanie starej obrusnej a ložnej vrstvy a pokládka nových vrstiev,“ píše mesto Šaľa.

V jeden deň by mala byť doprava cez úsek úplne pozastavená. „Úplná uzávierka bude trvať jeden deň, v nedeľu, 9. mája 2021, pri asfaltovaní povrchu cesty,“ dodáva Políček.

Práce budú rozdelené na etapy

Z dôvodu dĺžky úpravy a jej rozdelenia budú stavebné práce rozdelené do jednotlivých úsekov – etáp. Prvá etapa je úsek od kruhového objazdu k čerpacej stanici. Druhá etapa bude prebiehať v rovnakom úseku zo smeru od čerpacej stanici po kruhový objazd.

Prvá a druá etapa rekonštrukcie. Zdroj: Technická správa

„Obchádzková trasa nie je potrebná, keďže premávka bude vedená vo voľnom jazdnom pruhu vyznačenom prenosným dopravným značením a dopravnými zariadeniami,“ informovalo mesto Šaľa.

Kruhový objazd je rozdelený do dvoch etáp – tretej a štvrtej etapy rekonštrukcie.

kruhový objadz
Tretia a štvrtá etapa – rekonštrukcia kruhového objazdu. Zdroj: Technická správa

V rámci týchto etáp je navrhnutá obchádzka pre dopravu cez sídlisko Veča. Pôjde cez ulicu Fraňa Kráľa, Komenského a následne sa napojí na komunikáciu I/75. Pre obidva smery platí rovnaká trasa obchádzky.

obchádzka
Obchádzka cez sídlisko Veča. Zdroj: Technická správa

„ETAPA IV sa bude robiť na úseku kruhového objazdu, na ktorý sa napája komunikácia 573 od Dlhej nad Váhom. Doprava na obidvoch etapách kruhového objazdu bude riadená semaformi, v prípade potreby regulovčíkmi. Počas ETAPY IV bude doprava z cesty 573 vedená po časti kruhového objazdu, ktorý bol upravený v ETAPE III,“ upresňuje smer dopravy technická správa.

Piata etapa bude prebiehať na úseku od kruhového objazdu po autobusovú zastávku Šaľa,Veča, cint. Šiesta etapa je v technickej správe označená od autobusovej zastávky Šaľa,Veča, cint. po sídlisko Nivy.

Piata a ôsma etapa rekonštrukcie. Zdroj: Technická správa

Siedma etapa bude prebiehať na rovnakom úseku v opačnom smere od sídliska Nivy po autobusovú zastávku – smer Šaľa. Ôsma etapa rekonštrukcie je označená od autobusovej zastávky po kruhový objazd smer Šaľa.

Šiesta a siedma etapa rekonštrukcie. Zdroj: Technická správa

mh
foto: Technická správa, red.